2021 popüler trend: 5

Uzaktan eğitim opsiyonları artıyor.

Merhaba!

Bir haftadır karmaşık bir araştırma projesinin içinde buldum kendimi. Pek kafamı kaldıramadım doğrusu. Sessizliğimi affedin lütfen.

Bundan sonra bu kadar sessiz kalmayacağım.

Şimdiden herkese iyi bayramlar.

Bayram hediyesi olarak aile ve sevdiklerinizi grubumuza davet etmeye ne dersiniz?

Share Şahver Kaya ile 21. yüzyılda Girişimcilik


Şimdi 5 numaralı trende gelelim.

Aslında Covid öncesi kurulmuş bir çok eğitim girişimi çok hızlı bir ivme yakaladı Covid ile birlikte. Bu örneklerden bazılarını aşağıda listeledim.

Özellikle eşitlik adı altında veya başka ajandalarla her öğrenciye aynı eğitimin verilmeye başladığı bu yeni dönemde bence uzaktan eğitim opsiyonları, destekleyici programlar olarak, daha da önem kazanacak.

Teknoloji girişimcisi olarak bu pazara yaklaşırsak bu alan aslında pek başarı getiren bir alan değil. Zira bu pazar aslında devletlerin sorumluluğunda doğal olarak. Regülasyonlar ağır. Teknoloji girişimcisinin zamanının büyük bölümü bu regülasyonlarla kaybolabilir. Teknoloji hız ister. Yavaşlatan faktörlerin olduğu her pazar idealliğini yitirir.

Eğitim ve teknoloji konularına çok ilgili arkadaşlarımız varsa 7 yaş grubundan itibaren dijital kodlama dersleri sunan servisler kurabilirler. Kodlama prensiplerinin, bunlar aslında matematik presinpleridir, çocuklara çok erken yaşlarda verilmesi gerekli. Kodsuz yazılım trendi güçleniyor olsa da kodlama prensipleri ile dijital ekonomin altyapısını yorumlayan bireylere ihtiyacımız var.


2020 yılının Ocak ayından bu yana evden eğitim üzerine kurulmuş çok sayıda girişim dikkatimi çekti. Değişen yaş gruplarına yönelik ortaya çıkmış bu ağlar aslında yenilikçi yaklaşımları ile sıradan bir okulla rekabet eder nitelikte. Öğrencilerin ve velilerin bu yeni girişimlerle ilgili söyledikleri de insanı heyecanlandırıyor doğrusu.

https://withprimer.com/

https://galileoxp.com/

https://www.joinprisma.com/

Salgınla birlikte alt üst olan okul programları bazı ülkelerde mikro okul akımını başlattı. Bu bir nevi dersane gibi öğrencilerin geride kalmasının önüne geçmeye çalışıyor. Aynı zamanda kısıtlı da olsa sosyal ortam sağlayabiliyor. Mikro okulların hem dijital hem de fiziksel olanları mevcut.

Bu girişim mikro okul dersane bulmanıza yardımcı oluyor

https://www.getschoolhouse.com/

Bu girişimde aynı şekilde mikro öğrenmeye odaklanmış bir girişim.

https://www.prenda.com/about

En heyecan verici kısım ise dijital dersaneler. İçerik o kadar zengin ki salgının yarattığı boşluk  bu ve benzeri kullanan öğrenciler için büyük bir fırsat olabilir.

https://outschool.com


Bugün bayram …